Ukoliko ste ikada dobili želju da je posetite, bilo turistički, sa ciljem usavršavanja i učenja jezika ili kako biste posetili rodbinu i prijatelje, sigurno ste se zapitali da li vam je potrebna viza za Englesku. Sasvim sigurno ste i ubrzo saznali da je za državljane Srbije ona neophodna.
Verovatno su se tada u vašoj glavi rodila i brojna pitanja kao što su: gde se za nju prijavljuje, koliko košta i koliko se čeka viza za Englesku?
Kako bismo vam pomogli, pripremili smo vam detaljni vodič u kom ćemo predstaviti različite vrste viza kako biste odredili koja vam je potrebna, a zatim vam i objasniti kako izgleda proces prijave (korak po korak) i odgovoriti na najčešće postavljana pitanja o vizi za Veliku Britaniju.
Odredite vrstu vize koja vam je potrebna
Postoji nekoliko vrsta viza za Englesku, a na osnovu svrhe vašeg putovanja potrebno je podneti prijavu za odgovarajuću. Faktori koji utiču na odabir vize mogu biti:
- Zemlja iz koje dolazite (državljanima EU, EEA i Švajcarske uglavnom nisu potrebne vize)
- Razlog dolaska
- Planirano vreme ostanka u zemlji
- Lične okolnosti i veštine
Turistička viza za Englesku (Standard Visitor visa)
Standardna turistička viza važi za boravak u zemlji u trajanju do 6 meseci i potrebna vam je ukoliko:
- Planirate godišnji odmor
- Idete na poslovni put ili konferenciju
- Planirate posetu porodici ili prijateljima u Londonu
- Želite da pohađate neki kraći kurs jezika ili edukaciju
U slučaju da putujete u Englesku kako biste se venčali tamo, potrebno je da se prijavite za Marriage Visitor vizu.
Važno je napomenuti da postoje duže varijante viza za posetioce koje traju i do 10 godina, ali su nešto skuplje i o njima će biti više govora u nastavku teksta.
Saznajte i kako dobiti turističku vizu za Ameriku u našem popularnom blog članku.
Studentska viza za Englesku
Ukoliko planirate da studirate u Velikoj Britaniji biće vam potrebna viza, ali u zavisnosti od dužine boravka, možete birati između sledećih opcija:
- Standard Visitor viza (turistička) – pruža mogućnost pohađanja kursa ili semestra na fakultetu u trajanju do 6 meseci
- Kratkoročna studentska viza – za kurseve i studije u trajanju od 6 do 11 meseci
- Klasična studentska viza – neophodna je stipendija licenciranog koledža i potvrda o tome da ste primljeni, uz nju je moguće i raditi deo vremena tokom trajanja studija.
- Učenička viza – namenjena deci od 4 do 17 godina koja žele da pohađaju školu u Engleskoj. Za starije od 16, uz nju je moguće i raditi neke poslove.
Tranzitna viza za prolazak kroz zemlju
Ovo je viza koja ne podrazumeva zadržavanje u zemlji, već samo prolazak kroz nju i imate let sa presedanjem. U zavisnosti od toga da li ćete prolaziti pasošku kontrolu ili ne, trebaće vam direktna airside tranzitna viza (ako samo prelazite sa leta na let) ili visitor in transit viza (ako prolazite pasošku kontrolu, ali ne planirate zadržavanje duže od 48 sati).
Radna viza za Englesku
U Engleskoj se može raditi duži ili kraći vremenski period, a postoji nekoliko tipova radnih viza i aplicira se za odgovarajuću na osnovu faktora kao što su veštine i kvalifikacije, članovi porodice koji već žive u Engleskoj ili putuju sa vama, vrsta posla koji planirate da radite itd. Više informacija o radnim vizama možete dobiti na zvaničnom sajtu vlade Ujedinjenog Kraljevstva.
Porodična viza
Viza za pridruživanje porodici podrazumeva da se vaš partner ili bliski član porodice već nalaze u Velikoj Britaniji, i to ukoliko je u pitanju bračni partner ili roditelj podnosioca zahteva koji ima manje od 18 godina.
Popunite prijavu
Sada, kada ste videli koje sve vize postoje, verovatno vam je sledeće pitanje u glavi: Kako dobiti vizu za Englesku?
Najbitniji korak je popunjavanje obrasca za vizu. Ova aplikacija se može popuniti online i u zavisnosti od svrhe putovanja možete je popuniti:
- Najranije 3 meseca pre turističkog putovanja
- Najranije 3 meseca uoči početka radnog odnosa u Engleskoj
- Najranije 6 meseci pre početka semestra na fakultetu ili u školi
Pored popunjene prijave, neophodno je platiti trošak obrade zahteva za vizu. Punu cenu plaća svaki član porodice, nevezano od broja osoba koje apliciraju.
Još jedan trošak koji se zahteva prilikom prijave za vizu od pojedinaca koji planiraju da rade i studiraju u Engleskoj ili ostanu duže od 6 meseci jeste zdravstveno osiguranje. U zavisnosti od zdravstvene situacije u datom momentu i zemlje iz koje dolazite, moguće je da će se od vas tražiti i negativan test na tuberkulozu.
Dokažite svoj identitet
Kada budete aplicirali za vizu za Eglesku biće neophodno da dokažete svoj identitet tako što ćete otići na zakazani sastanak u centru za vize ili proslediti svoja dokumenta na proveru putem ‚‚UK Immigration: ID Check” mobilne aplikacije. Znaćete šta je od ta dva potrebno uraditi, kada budete započeli popunjavanje svoje prijave za vizu.
Ako treba da idete na sastanak
Dobićete link do sajta na kom možete zakazati sastanak na kom ćete priložiti svoje biometrijske podatke (fotografiju i otiske prstiju). Važno je imati u vidu da je ovaj korak obavezan i da ukoliko ne dostavite podatke u roku od 240 dana od popunjavanja online prijave, morate ponoviti čitav proces.
Deca mlađa od 16 godina takođe moraju da dostave uživo svoje biometrijske podatke, uz prisustvo punoletne osobe, a deca mlađa od 5, ne moraju ostavljati otiske prstiju već se samo fotografisati.
Dokazivanje identiteta putem aplikacije
Može se desiti da nije neophodno zakazivati sastanak već je moguće obaviti prijavu putem aplikacije, koja će u tom slučaju od vas zahtevati samo da skenirate dokumenta i priložite digitalnu fotografiju svog lica.
Saznajte da li vam je viza odobrena
Informaciju o ishodu svoje prijave ćete dobiti putem mejla.
Koliko se čeka viza za Englesku?
Uobičajeno vreme potrebno za obradu prijave za vizu je 3 do 4 nedelje, ali ono može zavisiti od doba godine i broja pristiglih prijava u određenom periodu. Na primer, uoči velikih praznika, moguće je da će vreme odobrenja vize za Englesku biti nešto duže, te je preporuka da sa popunjavanjem prijave uvek počnete što ranije!
Mogu li da otkažem prijavu za vizu?
Ukoliko želite da izmenite neki podatak u svojoj prijavi ili da otkažete čitav proces uz refundaciju, to je moguće uraditi isključivo dok ne počne proces obrade aplikacije. Ukoliko se vaš zahtev za vizu već obrađuje, nećete dobiti svoj novac nazad.
Koliko košta viza za Englesku?
Pred vama se nalaze cene turističkih viza za Englesku sa cenama poslednji put ažuriranim u oktobru 2024. godine:
Vrsta turističke vize za Englesku | Cena vize za Englesku izražena u evrima (EUR) |
Kratkoročna turistička viza (traje 6 meseci i u tom vremenskom periodu može se koristiti neograničen broj puta) | 143 |
Turistička viza sa trajanjem od 2 godine | 536 |
Turistička viza sa trajanjem od 5 godina | 957 |
Duža turistička viza sa trajanjem od 10 godina | 1195 |
Za edukacije i studije (od 6 do 12 meseci) | 248 |
Bračna viza | 143 |
Viza za kratkoročno plaćeno učešće (uz dokaz da ste ekspert u nekoj oblasti i unapred ugovorene detalje saradnje) | 143 |
Privatni medicinski tretmani, lečenje (od 6 do 11 meseci) | 248 |
Šta ako me odbiju?
Ukoliko vaša viza za Englesku bue odbijena, uz mejl ćete dobiti i obrazloženje takve odluke. Moguće je da obrazac nije dovoljno pažljivo popunjen ili da ne ispunjavate određene kriterijume za tip vize za koju se prijavljujete.
U tom slučaju će vam biti vraćen pasoš (ukoliko ste ga priložili pri prijavi) i, u zavisnosti od onoga što je rečeno u pismu u kom ste odbijeni, saznaćete da li imate pravo da zahtevate ponovno razmatranje (visa administrative review) ili podnesete žalbu.
Ukoliko želite da vaša prijava za vizu za Englesku prođe kroz ponovni administrativni proces, potrebno je izdvojiti £80 i poslati zahtev u roku od 28 dana od trenutka odbijanja.
U drugom slučaju, ako smatrate da ste oštećeni i da imate pravo na žalbu (obično će to u odbijenici biti i navedeno), možete je podneti u roku od 28 dana od odbijanja.
Još par korisnih informacija:
Nakon što vam odobre vizu za Veliku Britaniju, evo još par korisnih informacija koje vam mogu poslužiti:
Do Londona je iz Srbije tokom cele godine moguće putovati direktnim letovima avio-kompanija Wizz Air i Air Serbia, i to po veoma pristupačnim cenama. Njihovi avioni poleću sa aerodroma Nikola Tesla u Beogradu, do kog je moguće doći gradskim prevozom ili automobilom, a parking na aerodromu koji se nalazi u neposrednoj blizini, savršeno je mesto da ostavite svoje vozilo na bezbednom.
Zvanična valuta u Velikoj Britaniji je isključivo funta, te je preporučljivo zameniti novac već na aerodromu, ali su kartice svakako široko zastupljene svuda. Šta više, preporuka je plaćati karticama, pogotovo u Londonu gde su one već dugo vremena preferirani način transakcije, U zemlju se, bez dokazivanja porekla, može uneti do 10.000 funti, a uz dokaz iz banke moguće je uneti i više.
Uobičajeni unos akcizne robe je ograničen na oko litar alkoholnog pića i jedan boks cigareta. Unos oružja u prtljagu strogo je zabranjen, osim u slučaju da se unosi u svrhe učešća na sportskim takmičenjima, ali je potrebno pribaviti dozvole i dokaze o tome unapred.
Posetiocima se u Londonu, baš kao i u svim drugim većim gradovima, savetuje oprez i čuvanje ličnih stvari. Preporučeno je imati kopiju pasoša prilikom boravka, a u slučaju eventualnog gubitka istog, odmah to prijaviti u najbližoj policijskoj stanici.
Nadamo se da vam je ovaj blog bio koristan i da ste spremni da se otisnete u nove avanture, a sigurni smo da će vam Velika Britanija ostati u prelepom sećanju jer ova zemlja zaista ima mnogo toga da ponudi!