Razmatrate posao kontrolora leta ili vas jednostavno interesuje šta sve on podrazumeva i kakvi su uslovi?
Na pravom ste mestu. Kontrola leta je neophodna kako bi avionski saobraćaj funkcionisao bezbedno i nesmetano. U pitanju je profesija sa mnogo odgovornosti, ali izuzetno uzbudljiva i zanimljiva. U ovom blogu otkrićemo vam šta tačno radi kontrolor leta, kolika mu je plata, kao i kako postati kontrolor leta.
Opis posla kontrolora leta
Kontrola leta podrazumeva upravljanje avionskim saobraćajem i najčešće se obavlja sa aerodroma, iz kontrolnog tornja, ali i sa drugih strateških lokacija širom zemlje.
Uloga kontrolora leta je da osigura bezbednost svih učesnika vazdušnog saobraćaja. Oni kontrolišu sprovođenje reda letenja i daju precizne instrukcije pilotima, a često se od njih zahteva i brza reakcija u nepredviđenim situacijama.
Koje vrste kontrolora leta postoje?
Postoje različite pozicije u kontroli leta, a posebno bismo istakli sledeće:
Kontrolor tornja
Kontrolori u tornju upravljaju kretanjem aviona, ali i drugih vozila na pistama, poput autobusa za razvoz putnika i plugova za sneg.
Oni proveravaju planove leta, daju dozvole za poletanje i sletanje i koordiniraju tok aviona i vozila unutar svoje zone odgovornosti. Većina kontrolora radi iz kontrolnog tornja, odakle nadgledaju saobraćaj na aerodromu i u radijusu od 4 do 50 kilometara oko njega.
Kontrolor prilaza
Kontrolori prilaza i odlaska zaduženi su za bezbedan razmak između aviona u vazdušnom prostoru aerodroma. Oni pilotima izdaju dozvole za ulazak u kontrolisani vazdušni prostor i predaju ih u nadležnost kontrolora en route saobraćaja.
Takođe, obaveštavaju pilote o vremenskim uslovima i drugim važnim informacijama. Ovi kontrolori rade u centrima za kontrolu prilaza i odlaska, poznatim kao TRACON (Terminal Radar Approach Control Centers), gde upravljaju letovima dok ne napuste aerodromski prostor – obično u radijusu od 20 do 50 milja od aerodroma i do visine od oko 17.000 stopa.
Kontrolor ruta (en route control)
En route kontrola leta služi za praćenje aviona koji napuštaju aerodromski vazdušni prostor i preuzimaju nadzor nad njima tokom većeg dela leta. Oni rade u kontrolnim centrima koji nisu smešteni na aerodromima, već na strateškim lokacijama širom zemlje.
Svaki centar pokriva određeni deo vazdušnog prostora. Raspoređeni su prema gustini saobraćaja u tom području. Njihov zadatak je da usmeravaju avione duž planirane rute i prilagođavaju im putanju ako je potrebno. Na primer, radi izbegavanja sudara s drugim letelicama. Kontrolori ruta prebacuju nadzor na kontrolore prilaza kada avion ulazi u zonu aerodroma.
Aktivnosti na dnevnom nivou
Ako postanete kontrolor leta, vaši zadaci će zavisiti od pozicije koju obavljate, ali evo nekih od najznačajnijih aktovnosti kojima se kontrolori svakodnevno bave:
- Upotreba specijalnih tehnologija – kontrolori koriste radarske sisteme, ADS-B tehnologiju (Automatic Dependent Surveillance–Broadcast), kao i napredne softverske platforme specijalizovane za kontrolu letenja (ATC – Air Traffic Control). Navedeni alati omogućavaju im da u realnom vremenu prate položaj, visinu i brzinu aviona, ali i da brzo reaguju ako dođe do bilo kakvog odstupanja od planirane rute.
- Komunikacija sa pilotima – odvija se putem VHF/UHF radio-frekvencija i CPDLC sistema (Controller-Pilot Data Link Communications) i omogućava kontrolorima da tokom celog leta daju jasne instrukcije o visini leta, kursu i eventualnim korekcijama putanje.
- Pružanje podrške i brze reakcije – osim što usmeravaju letove, kontrolori su glavna podrška pilotima u svim nepredviđenim situacijama. Od kašnjenja leta usled tehničkih problema ili jakih turbulencija do medicinskih hitnih slučajeva na letu koji zahtevaju prinudno sletanje. U takvim momentima, oni sarađuju sa SAR službama (Search and Rescue) i aerodromskim timovima kako bi avion sigurno sleteo i posada i putnici dobili potrebnu pomoć.
- Dokumentovanje svakodnevnih aktivnosti i odstupanja od istih – svaka promena, odstupanje ili incident se precizno dokumentuje u elektronskim zapisnicima kontrole leta. Ovi podaci kasnije služe za analizu, unapređenje bezbednosnih procedura i poboljšanje rada kontrolnih centara.
Da li je za kontrolu leta neophodan fakultet?
Smer ‚‚Kontrola letenja” u Beogradu postoji u srednjoj stručnoj školi, a moguće je i visokoškolsko obrazovanje u trajanju od tri godine na Vazduhoplovnoj akademiji. Na ovaj smer upisuje se svega 9 polaznika i svi se finansiraju iz budžeta, a polažu prijemni iz matematike, fizike i engleskog jezika.
Ipak, dobra vest je da, ako vas zaista interesuje kontrola leta i vidite sebe u toj profesiji, Vazduhoplovna Akademija nije neophodna. Potrebni su vam, pre svega, afiniteti prema naukama kao što su geografija i meteorologija, kao i odlično poznavanje vazdušnog saobraćaja i što bolje znanje engleskog.
SMATSA (Kontrola letenja Srbije i Crne Gore) je organizacija koja sprovodi obuke za kontrolore leta u Srbiji i Crnoj Gori, a zadužena je za nadzor avio-saobraćaja na teritoriji navedenih zemalja, kao i nad delom vazdušnog prostora iznad Jadranskog mora.
Periodično SMATSA objavljuje javne konkurse za obuku novih polaznika. Važno je redovno pratiti obaveštenja na njihovim platformama, ali i proveriti da li ispunjavate potrebne uslove. Poslednji konkurs bio je objavljen u novembru 2024. godine, za ukupno 24 kandidata.
Koje uslove kontrolor leta mora da ispunjava?
Da bi bio primljen na SMATSA obuku, a potom i dobio posao, kontrolor leta, prema poslednjem konkursu s kraja 2024. godine, mora da ispunjava sledeće uslove:
- IV stepen stručne spreme – završena srednja stručna škola ili gimnazija u trajanju od 4 godine
- najmanji prosek ocena 4 (vrlo dobar) tokom čitavog trajanja srednje škole, kao i najmanja ocena 4 iz vladanja
- poznavanje engleskog jezika – nivo B2 je minimalan
- Dobro zdravstveno stanje
- Nije nikada bio krivično gonjen i osuđivan
- Rođeni 1998. godine ili kasnije
- Državljanin je Srbije ili Crne Gore
Koliko traje obuka za kontrolora leta?
U zavisnosti od pozicije za koju ste zainteresovani i učestalosti predavanja, obuka najčešće traje od godinu dana do dve.
Koliku platu ima kontrolor leta?
Kada je u pitanju pozicija kontrolor leta, plata može varirati u zavisnosti od senioriteta, pozicije, ali i lokacije aerodroma na kom radi. U Srbiji i Crnoj Gori se plate kontrolora leta, prema poslednjim dostupnim podacima, kreću od 200.000 do 500.000 dinara.
Važno je istaći i da, zbog ozbiljnosti ovog stresnog posla, zaposleni u kontroli leta imaju beneficiran radni staž. On je propisan Pravilnikom o radnim mestima i zaposleni na svakih godinu dana rada dobijaju još četiri meseca staža.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio zanimljiv. Nastavite da čitate naš blog i ne zaboravite da je Aerodrom Parking vaš najpouzdaniji partner na svakom putovanju.