Australija je jedna od najpoželjnijih svetskih destinacija koja pruža brojne prilike za rad, studiranje i putovanja.
Mnogima deluje kao daleka i nedostižna, ali istina je da Australija nikada nije bila dostupnija. Uz jeftine avio karte za letove sa aerodroma Nikola Tesla u Beogradu, moguće je posetiti Australiju tokom cele godine. Međutim, čak i kada pronađete povoljne karte i bukirate smeštaj, postavlja se pitanje:
Kako do vize za Australiju?
Mnogo lakše nego što mislite! U nastavku vam predstavljamo detalji vodič za dobijanje viza za Australiju.
Koje vrste viza za Australiju postoje?
Za Australiju postoji više od sto podklasa viza, ali evo osnovne podele:
Turistička viza za Australiju
Postoji nekoliko vrsta turističkih viza za koje možete aplicirati u zavisnosti od pasoša koji imate, dužine planiranog boravka i i razloga putovanja:
Visitor viza
Pripada podklasi viza 600 i predstavlja privremenu vizu za turističku posetu ili posetu porodici. Za nju možete aplicirati online ili poslati popunjen prijavni formular ambasadi Australije. Izdaje se na 3, 6 ili 12 meseci.
Cena ove vize kreće se od 195 AUD (australijskih dolara).
Electronic Travel Authority viza
Pripada podklasi viza 601 i predstavlja elektronsko odobrenje za posetu u turističke ili poslovne svrhe, dostupna je samo za vlasnike određenih pasoša. Aplicira se putem aplikacije i usluga košta 20 AUD.
eVisitor viza
Pripada podklasi 651 i dozvoljava neograničen broj turističkih poseta u 12 meseci trajanja, ali ne i posetu dužu od 3 meseca. Takođe vaći samo za određene pasoše i besplatna je.
Tranzitna viza
Dozvoljava do 72 sata boravka u Australiji. Biće vam potrebna ukoliko imate presedanje u Australiji (na primer za Novi Zeland), ali ne planirate da se zadržavate ili u slučaju da idete na krstarenje, deo ste posade broda i sl.
Izrada tranzitne vize je besplatna.
Studentska viza za Australiju
Studentske vize podrazumevaju duži boravak u zemlji u cilju formalnog ili neformalnog obrazovanja i usavršavanja. Postoje tri varijante studentske vize za koje možete aplicirati:
- Klasična studentska viza – važi do 5 godina i namenjena je pojedincima koji plairaju da pohađaju full-time studije u nekoj od priznatih obrazovnih ustanova. Cena ove vize je 1600 AUD.
- Viza za staratelja – ovaj tip vize namenjen je starateljima maloletnih lica koja dolaze na školovanje u Australiju. U posebnim slučajevima može se odobriti i starateljima lica starijih od 18 godina. Cena starateljske vize je 1600 AUD i ona je vremenski ograničena. Traje koliko i školovanje vlasnika vize glavne vize, odnosno, do njegovih napunjenih 18.
- Trening viza – ovaj tip vize namenjen je pojedincima koji dolaze u Australiju sa ciljem profesionalnog usavršavanja. Važi do dve godine i vlasnici iste mogu pohađati kurseve, treninge i različite programe namenjene razvoju njihovih poslovnih veština. Cena joj je 415 AUD.
Radna viza
Radne vize za Australiju omogućavaju radnicima različitih profila da privremeno ili stalno rade u zemlji, u zavisnosti od specifičnih potreba tržišta rada. Najčešće vrste radnih viza uključuju:
- Temporary Skill Shortage (TSS) viza (podklasa 482) – omogućava poslodavcima da sponzorišu radnike sa potrebnim veštinama koje ne mogu da pronađu u Australiji. Važi do 4 godine.
- Working Holiday viza (subclass 417) – omogućava mladima od 18 do 30 (ili 35 za neke zemlje) da provedu do 12 meseci u Australiji radeći kako bi finansirali svoj boravak. Košta 650 AUD.
- Work and Holiday viza (subclass 462) – lična, ali namenjena građanima određenih zemalja i takođe omogućava rad tokom 12-mesečnog boravka u svrhu pokrivanja troškova. Cena joj je 650 AUD.
- Employer Nomination Scheme (ENS) viza (podklasa 186) – stalna viza za radnike koje nominuje australijski poslodavac. Cene se kreću od 4,115 AUD.
- Skilled Independent viza (podklasa 189) – stalna viza za kvalifikovane radnike bez potrebe za sponzorstvom poslodavca. Cene od 4,115 AUD.
Ove vize imaju različite uslove, uključujući kvalifikacije, radno iskustvo i poznavanje engleskog jezika.
Za pridruživanje partneru ili porodici (family visa)
Ove vize namenjene su pojedincima koji nameravaju da se pridruže svojim porodicama u Australiji. Postoje različite vrste ovih viza:
- Partner vize (podklase 820/801 i 309/100) – omogućavaju supružnicima ili partnerima australijskih građana ili stalnih rezidenata da privremeno ili trajno borave u Australiji. Proces počinje privremenom vizom, a zatim vodi do stalne vize. Košta od 9,095 AUD.
- Viza za veridbu (Prospective Marriage, podklasa 300) – omogućava osobama da dođu u Australiju kako bi se venčali sa svojim partnerom, koji je australijski građanin i zatim aplicirali za stalnu partner vizu. Cena joj je takođe 9,095 AUD.
- Dečije vize (podklase 101, 802, i 445) – omogućavaju deci australijskih građana ili rezidenata da borave u Australiji sa roditeljima. Viza može biti privremena dok traje proces partner vize roditelja ili stalna ako je dete već deo porodice.
- Roditeljske vize (podklase 103, 804, 143, i 864) – namenjene roditeljima australijskih građana i omogućavaju trajni boravak, ali postoje veoma duge liste čekanja. Neke verzije omogućavaju privremeni boravak. Košta 5,125 AUD.
Izbegličke vize
Humanitarne i izbegličke vize Australije omogućavaju osobama izloženim progonu, diskriminaciji ili kršenju ljudskih prava da pronađu sigurno utočište u Australiji. Postoje privremene opcije za one koji traže azil nakon dolaska u Australiju i trajne opcije za one koje UNHCR ili drugi predlagači iz Australije nominuju kao izbeglice. Procesi za ove vize obično dugo traju, ali omogućavaju trajni boravak u zemlji izabranim kandidatima i njihovim porodicama.
Medicinska viza
Medicinska viza (medical treatment visa) pripada podkategoriji 602 i namenjena je stranim državljanima koji u Australiju dolaze radi lečenja, ili kao pratnja osobama koje dolaze na lečenje. Ova viza košta 370 AUD ukoliko se vadi u Australiji, a besplatna je ukoliko osoba zastupa stranu vladu.
Kao i za sve ostale, neophodno je dokazati finansijsku sposobnost odnosno dovoljnu količinu sredstava tokom celog boravka u Australiji.
Kako se prijaviti za vizu za Australiju?
Prijava se podnosi putem zvaničnog sajta imigracione službe Australije. Za više informacija posetite: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-finder
Koliko se čeka viza za Australiju?
Vreme procesiranja turističke vize za Australiju u proseku varira od 17 do 28 dana, a za tranzitnu vizu čeka se do dve nedelje. Ovo može zavisiti od mnogih faktora uključujući i doba godine, odnosno broj aplikacija u datom periodu.
Dodatne korisne informacije i saveti
Australija ima veoma striktne propise o tome šta sme da se unese i iznese iz zemlje. Dobro se informišite o pravilima koja se tiču hrane, pića i proizvoda životinjskog porekla i poštujte ih kada budete pripremali prtljag za avion kako biste izbegli neprijatnosti.
Neke avio-kompanije koje nude letove do australijskih gradova su Qatar Airways, Emirates, Wizz Air kao i Air Serbia. Svima im je polazna tačka Nikola Tesla u Beogradu, gde možete bezbrižno ostaviti svoje vozilo na Aerodrom parkingu ukoliko planirate duže putovanje. Presedanja su, u zavisnosti od kompanije, najčešće u Dohi, Dubajiu ili Istanbulu.
Bezbednosna situacija u Australiji je stabilna, a o aktuelnoj zdravstvenoj situaciji preporučujemo informisanje putem sajta WHO (Svetske zdravstvene organizacije).
Prihvata se vaša važeća nacionalna vozačka dozvola, ali je neohpodno prevesti je na engleski jezik i nositi svuda sa sobom i međunarodnu vozačku dozvolu.
Najbolje vreme za posetu Australiji je od marta do maja i od septembra do novembra, kada nije ni pretoplo ni prehladno, te možete uživati u istraživanju ove čarobne zemlje.
Nadamo se da su vam ove informacije bile korisne i da vam je sada jasno koja viza vam je potrebna kao i kako aplicirati za nju.