Maroko je poslednjih godina turistička destinacija popularnija nego ikada pre. Uz brojne atraktivne aranžmane domaćih agencija i jeftine avio-karte iz Beograda poraslo je i interesovanje ljudi za uslove za ulazak u ovu zemlju. Sve češće se postavlja pitanje da li treba viza za Maroko i kako je dobiti, a mi za vas imamo spremne odgovore!
Svim državljanima Republike Srbije je neophodna viza za Maroko, osim u slučaju posedovanja diplomatskog ili službenog pasoša Republike Srbije. Više o proceduri podnošenja zahteva za vizu i troškovima pročitajte u nastavku.
Da li viza može da se preuzme na aerodromu/graničnom prelazu u Maroku?
Ne. Viza se dobija isključivo u ambasadi Kraljevine Maroko u Beogradu.
Za neke popularne egzotične destinacije moguće je pribaviti vizu na dolasku (visa on arrival). Recimo, viza za Tajland se može dobiti regularno popunjavanjem online formulara uoči puta ili na licu mesta, na aerodromu. Međutim, kada je Maroko u pitanju ovo nije opcija.
Šta je potrebno za pribavljanje vize za Maroko?
Pre nego što se uputite u ambasadu, neophodno je da pripremite sledeća dokumenta:
- Važeći pasoš sa minimum dve slobodne strane (mora biti važeći minimum 6 meseci nakon povratka sa putovanja)
- Fotokopija prve strane pasoša
- Fotografija dimenzija 3 x 4 cm, ne starija od 6 meseci
- Potvrda o radnom odnosu za zaposlene
- Kopija rešenja iz APR-a za privatnike
- Potvrda sa fakulteta, kao i potvrda o izdržavanju (mora biti overena kod notara) za studente
- Rezervacija povratne avio-karte
- Rezervacija smeštaja ili pozivno pismo
- Potvrda o uplaćenom zdravstvenom osiguranju u trajanju putovanja
- Očitana lična karta
- Izvod iz matične knjige rođenih (kopija)
Napomene: zbog povećanog obima zahteva za vizu, preporuka je zakazati svoju posetu ambasadi telefonom, posebno ukoliko ne dolazite iz Beograda, kako biste videli da li postoji mogućnost da vaša viza za Maroko bude gotova istog dana.
Poslovima izdavanja viza, ambasada se bavi radnim danima od 10 do 12h, osim petkom.
Takođe, ukoliko imate važeću vizu za SAD, Kanadu, Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, Japan, Australiju, Novi Zeland, Šengen ili Norvešku, možete podneti zahtev za e-vizu preko sajta acces-maroc.ma.
Koliko košta viza za Maroko?
Cena vize za Maroko iznosi 4950 RSD i važi za jedan ulazak u zemlju.
Da li postoji propisani iznos novca za ulazak?
Ne postoji propisani iznos, ali je preporuka da pripremite 50 evra po danu.
Ono što treba imati u vidu je da je ukoliko unosite novac u iznosu od 100.000 marokanskih dirhama ili više (oko 10.000 evra), potrebno prijaviti ga na carini. Tom prilikom dobićete potvrdu koju je važno sačuvati jer treba da je pokažete prilikom napuštanja Maroka.
Za svaki unos novca veći od 1.000 evra neophodno je imati potvrdu o poreklu novca.
Koliko važi viza za Maroko?
Važi najduže tri meseca od datuma izdavanja, za jedan ulazak u zemlju.
Korisne informacije za put u Maroko
Bitno: ne zaboravite da proverite da li ste dobili ulazni pečat u pasošu pri ulasku u Maroko. Svaki pečat sadrži jedinstveni ulazni broj putnika. Možete doživeti neprijatnu situaciju ukoliko vas legitimiše policija i utvrdi da pečat nedostaje jer se u tom slučaju smatra da je stranac ušao ilegalno i podleže sankcijama koje su predviđene za ilegalni boravak.
Nacionalna valuta u Maroku je dirham.
U zemlju je dozvoljeno uneti maksimalno 1 litar bilo kog alkoholnog pića, kao i jedan boks cigareta ili 200 grama duvana. Uvođenje kućnih ljubimaca je dozvoljeno, ali mora biti u skladu sa međunarodnim propisima.
Zdravstvena situacija je uglavnom dobra, a vakcinacija nije obavezna. Međutim, imajte u vidu da su zdravstvene usluge i lekovi relativno skupi.
Bezbednost u Maroku je na visokom nivou, ali u turističkim zonama i frekventnim mestima postoji opasnost od džeparenja i krađa, te vam savetujemo da vodite računa o svojim dragocenostima. Izbegavajte zaustavljanje na putevima van naseljenih mesta zbog rizika od napada i pljačke.
Transportna infrastruktura u Maroku je razvijena i postoji veliki broj aerodroma u svim velikim gradovima, uključujući i Kazablanku, Marakeš, Agadir, Tanžer, Fes, Rabat i Nador. Železnička mreža je takođe dobro razvijena, sa bezbednim i udobnim prevozom na glavnim linijama.
Avio-kompanija WizzAir ima najjeftinije letove za Maroko sa povratnim kartama već od 15 hiljada dinara. Polazak je sa aerodroma Nikola Tesla u Beogradu, gde svoje vozilo možete ostaviti na bezbednom, na aerodromu na parkingu. Presedanje je u Barseloni, na aerodromu El Prat.
Maroko je prelepa destinacija koja turistima pruža beskonačne mogućnosti – bilo da želite da iskusite tradicionalni Maroko i obiđete neke od najbolje očuvanih istorijskih gradova na svetu ili uživate u raskošnim lukama poput Kazablanke, najvećeg grada u Maroku, i Agadira poznatog po svojim peščanim plažama.
Iako je u pitanju bezbedna zemlja, ako želite da vam ovo putovanje ostane u lepom i nezaboravnom sećanju, preporučuje se pristojno i diskretno ponašanje, uz iskazivanje poštovanja prema verskim objektima i simbolima.
Srećan put!